Oluklu Mukavva Tarihçesi Türkiye de Oluklu Mukavva Sektörün Gelişimi

Oluklu Mukavva Tarihçesi Türkiye de Oluklu Mukavva Sektörün Gelişimi

Oluklu Mukavva; İlk oluklu malzeme, şapkaların iç kısımlarında kullanılmak üzere İngiltere'de üretilip, 1856 yılında patenti alınmıştır.

Oluklu Mukavva  

Oluklu mukavvanın geldiği ilk noktadan bahsedecek olursak; İlk oluklu malzeme, şapkaların iç kısımlarında kullanılmak üzere İngiltere'de üretilip, 1856 yılında patenti alınmıştır diyebiliriz.

1871 yılında Amerika'lı Albert L. Jones kağıda yapıştırdığı ondüleyi cam şişeleri korumak için kullanıncaya dek “oluklu” malzeme İngiliz beyefendilerin şapkalarından dışarı çıkmamış. Oluklu Mukavva, dünyada üretilişinden 83 yıl sonra ülkemizde ilk olarak İzmit'te SEKA tarafından üretilmiştir. OMÜD' e göre 2000 yılında ülkemizde 717.794 ton oluklu mukavva üretilmiştir ve sektörde 6666 kişi çalışmaktadır. Türkiye'de kişi başına düşen oluklu mukavva tüketimi yılda ortalama 11 kg’ dır. Ülkemiz oluklu mukavva üretiminde Avrupa'da Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere ve İspanya'dan sonra 6. sıradadır.

Türkiye de Oluklu Mukavva Sektörü ve Sanayii de Yerini Alması

Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları A.Ş. (SEKA) 1954 yılında İzmit tesislerinde ilk Oluklu Mukavva Fabrikasını işletmeye açmak suretiyle, Türkiye Oluklu Mukavva Sanayisinde kurucu olmuştur. Özel sektör, 1960 yılından sonra oluklu mukavva yatırımına ve üretimine ilgi duymaya başlamıştır.

Türkiye Oluklu Mukavva Sanayisinin en hızlı gelişme dönemi 1975-1995 yıllarıdır. Büyük kuruluşlar 1981 yılında başlayarak gelişmiş teknolojiye dayalı, yüksek kapasiteli yatırımlara yönelmiş, bazıları da ikinci ve üçüncü oluklu hatlarını işletmeye almıştır. Türkiye Oluklu Mukavva Sanayisinde yer alan tek devlet kuruluşu SEKA 1993 yılında Oluklu ve Kutu fabrikasını satarak bu alandan çekilmiştir.

Oluklu Mukavvanın Temeli ve Koli’nin Keşfi

Oluklu mukavvanın temeli 19. Yüzyıl ortalarında şekillendirilmiş kâğıtların, nazik malzemelerin nakliyesinde kullanılması ile başlar, patenti ise 1856 yılında İngiltere'de alınır, ancak şu an anladığımız anlamda kullanımı Albert Jones tarafından New York'ta gerçekleşir, Jones; ilk defa lamba camlarının korunması amacıyla silindir şeklinde oluklu mukavvalar geliştirir.
İlk makine ise 1874 yılında yüksek miktarlı oluklu mukavva üretmek amacıyla G. Smith tarafından tasarlanır ve aynı yıl Oliver Long tarafından Jones' in geliştirdiği buluş paralelinde üretilir, bugün bilinen oluklu mukavva üretimi tekniği de bu makineye dayanmaktadır.
1890 yılında İskoçya'da doğan Robert Gair ilk oluklu mukavva koliyi keşfetti, oluklu mukavva plakalarını yarı keserek kurmalı bir koli yapan Gair, bir gün nakliye hasarına uğrayan daktiloları koruma amaçlı bir sipariş alınca fabrikasyon üretimine geçmiştir, oluklu mukavva 20. Yüzyılda ahşap ambalajın yerine geçmiş ve kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.
Oluklu mukavva kutular ilk olarak cam, porselen ve çanak gibi nakliye esnasında kolaylıkla kırılabilen malzemelerin paketlemesinde kullanılmış, daha sonra ise meyvelerin tüketiciye zedelenmeden ulaşmasını sağlamak amacıyla meyve sandığı olarak kullanılmaya başlanmıştır, günümüzde ise vazgeçilmez bir ambalaj malzemesi olarak yerini almıştır.

 


Her Boy Koli Online Koli Kutu Satış Sitesi
HerBoyKoli Admin

HerBoyKoli Koli ve kutu sektöründe, uzun yılların tecrübesiyle, sektörün önde gelen markalarından birisi haline gelmiştir.”
Burada yer alan tüm yazılarımız firmamızın editörleri tarafından yazılmaktadır.