Karton Kutu Nedir? Kutu Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Karton Kutu Nedir? Kutu Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Kutu; çoğunlukla düz bir tabanı ve kapağı bulunan; genellikle küp veya dikdörtgenler prizması şeklinde üretilmiş kap.

Karton Kutu Nedir?  

Kutu nedir; çoğunlukla düz bir tabanı ve kapağı bulunan; genellikle küp veya dikdörtgenler prizması şeklinde üretilmiş kap. Bununla birlikte gündelik kullanımda, çok farklı amaçlarla kullanılan, pek çok farklı geometrideki nesne de tanımlama kolaylığı açısından kutu olarak adlandırılır.

Karton kutu, çok geniş bir kullanıma sahiptir. 

Sektöründeki kullanım alanlarından bahsedecek olursak.

Kuru gıdadan pastaya, dondurmadan toz deterjana, oyuncak, tekstil, saraciye ürünlerine kadar 

Birçok ürünün ambalajı olarak karton kutu kullanılır.

Karton kutular, çeşitli kalınlıkta karton kullanılarak üretilir. Karton üretiminde teknolojik gelişmeler sonucu, karton kutu üreticisine büyük olanaklar sunan kartonlar mevcuttur.   

Kartonun diğer ambalaj malzemeleri ile birlikte kullanımıyla üretilen karton kutuların kullanım alanları daha da genişler. Yağlı bir gıda ürünü, dondurulmuş bir deniz ürünü ambalajlanmasında da kombinasyonlu karton kutulardan yararlanılır. Karton kutunun üretimine başlamadan önce kutunun yapısı tasarlanır. Yapısal tasarım sonucu taslak (blank) olarak adlandırılan yatay konfigürasyon elde edilir. Bu taslak kesilir, pilyaj yapılır ve katlanılarak kutu oluşturulur. Taslakların karton plakası üzerine mümkün olduğu kadar az atık oluşturacak şekilde yerleşmesi önemlidir.

Kutuları Gruplara Ayırma, Kutu Çeşitleri

Karton kutu

Sıvamalı kutu

Ofset baskılı kutu

Oluklu kutu

Mukavva kutu (sert malzeme) gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Ürünlerin içerisine koyularak muhafaza edebileceği bir üründür kutu. Koli ismi ile de anılır ancak koli halk arasında yerleştiği kadarı ile daha büyük ebatlı kutulara verilen isimdir.  

Kutu Alırken Neye Dikkat Etmemiz Gerekiyor Diyorsanız Sizin Şöyle Özetleyebiliriz.

Kutu alınırken dikkat etmeniz gereken hususların başında ölçülerdir. Siparişini verdiğiniz kutuların hangi ebatlarda olduğunu belirtmelisiniz. Kutu ebatlarında 3 unsur söz konusudur. 

En, boy, yüksekliktir. Alacağınız kutularda bu üç ölçüyü vermeniz gerekmektedir.   

Kutu alırken dikkat edilmesi gereken ikinci bir husus ise kağıt kalitesidir. Kullanılacak kağıdın gramajı üzerinden gidilerek kutunun malzemesi belirlenir. Alacağınız kutunun malzeme kalitesini içerisine koyacağınız ürüne göre kağıt gramajını belirlemelisiniz. Kutularda üç katlı ondile ve beş katlı ondile olmak üzere iki çeşittir. Yine bunlar da kendi arasında kağıt kalitesine göre ayrılmaktadır. Örneğin T-S-S yada T-S-S-S-S K-S-S-S-S kalitesinde kağıt ile imal edilen kutular vardır.

Karton Kutu Tercih Edilmesinin Sebebi

Karton kutu bu takımda en sık tercih edilen ürün modelidir. Sık tercih edilme nedeni ise kullanım kısmının çokça geniş olmasıdır. Örneğin, hediyelik eşya kutusu, ikram kutusu, çanta kutusu, ayakkabı kutusu, oyuncak kutusu ve bunun gibi bütün ürünlerin sunumunda en çok karton kutu ilgi görmektedir.

 

 


Her Boy Koli Online Koli Kutu Satış Sitesi
HerBoyKoli Admin

HerBoyKoli Koli ve kutu sektöründe, uzun yılların tecrübesiyle, sektörün önde gelen markalarından birisi haline gelmiştir.”
Burada yer alan tüm yazılarımız firmamızın editörleri tarafından yazılmaktadır.